ЗМІ ПРО ОБЛАСНУ РАДУ

Депутати обласної ради ухвалили програму трансплантації аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин

«Черкаський край», №10, 6 березня 2019 року

На першому пленарному засіданні, що проведене 1 березня 2019 року, депутати обласної ради ухвалили Програму «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові» на 2019-2023 роки.

За інформацією управління охорони здоров’я облдержадміністрації на сьогодні Черкаська область посідає одне із перших місць в Україні із захворюваності на злоякісні хвороби крові.

Як зазначив депутат обласної ради, директор обласного онкологічного диспансеру Віктор Парамонов, на диспансерному обліку в онкологічному диспансері перебувають більше 40 тисяч онкологічних хворих, серед яких із злоякісними захворюваннями крові та лімфатичних вузлів – 2 623 осіб дорослих та 276 дітей.

Застосування сучасних схем цитостатичної терапії дозволяє вилікувати або продовжити життя чисельній кількості пацієнтів із злоякісними новоутвореннями. Одним із методів, що дозволяють подолати гематологічну токсичність високодозової хіміотерапії, є трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин периферійної крові (тобто власних клітин пацієнта).

Трансплантація аутологічної (власної) гемопоетичної тканини дозволяє уникнути реакції «трансплантат проти хазяїна» та технічних труднощів, пов’язаних з підбором донора. Принциповим відкриттям, що дозволило використання власних кровотворних клітин для захисту кровотворення, стала можливість збереження їх життєздатності при наднизьких температурах протягом тривалого часу.

Згідно з рекомендаціями ЄВМТ (Європейська група вивчення крові та трансплантації кісткового мозку) на сьогодні аутологічна трансплантація (аутологічних стовбурових клітин) застосовується в близько десяти нозологіях: гострі мієлоїдні лейкемії із несприятливим прогнозом та відсутністю родинного донора для алогенної трансплантації; пролімфоцитарна лейкемія; пухлини головного мозку; лімфома Годжкіна; аутоімунні захворювання (розсіяний склероз, хвороба Крона, системний червоний вовчак) тощо.

Трансплантаційна активність економічно розвинутих країн складає 200-300 трансплантацій на 10 млн. населення в рік. В пострадянських країнах цей високоефективний метод застосовується значно рідше.

Для мешканців Черкаської області річна потреба у високодозовій хіміотерапії з трансплантацією аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин периферичної крові становить 20-25 осіб.

– Згідно із європейськими стандартами в області повинно виконуватись до 30-40 аутологічних трансплантацій на рік. А фактично, за останні 5 років, пролікувалися лише п’ять дорослих пацієнтів у Київському міському центрі трансплантації кісткового мозку. Також хворі виїжджають на лікування за кордон. Фактично відбувається фінансова підтримка розвитку закордонної медицини, – наголошує перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко.
Варто зазначити, що в обласному лікувально-діагностичному гематологічному центрі КНП «ЧООД Черкаської обласної ради» є і функціонує блок з палатами інтенсивної хіміотерапії гемобластозів.

За підтримки облдержадміністрації та обласної ради у 2018 році тут капітально відремонтована та встановлена автономна притоково-витяжна вентиляція з системою НЕРА-фільтрів. Тобто, створені «чисті» палати для перебування хворих з відсутністю лейкоцитів після курсів хіміотерапії.

Колектив гематологічного центру одним з перших в Україні впровадив курси високодозової хіміотерапії та виконує їх більше 20 років, володіє алгоритмом ведення хворих в критичних станах.

Для створення Центру високодозової хіміотерапії з трансплантацією аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин периферичної крові в КНП «ЧООД Черкаської обласної ради» та розширення надання послуг для дорослих і дітей на сьогодні є потужний центр спеціальних лабораторних досліджень. Він має атестат про акредитацію на 98 методик досліджень та можливість отримання якісних компонентів крові за рахунок бюджетних коштів (на сьогодні суттєва більшість цих діагностичних обстежень виконується коштом самих хворих у Києві або за кордоном).

Тобто, Програма, яку ухвалили депутати, має на меті удосконалення та підвищення ефективності надання медичної допомоги пацієнтам на злоякісні захворювання шляхом використання сучасних технологій, покращення доступу хворих до сучасного дороговартісного лікування. Її виконання сприятиме підвищенню тривалості та якості життя пацієнтів, соціальній адаптованості, зниженню рівня смертності та інвалідизації, збільшення кількості одужавших тощо.

Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів області (обласного, бюджетів міст, районів, об’єднаних територіальних громад), інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Перші 14 млн грн на реалізацію заходів Програми вже передбачені у бюджеті.

Друкувати   Версія для друку