ЗМІ ПРО ОБЛАСНУ РАДУ

У Мошнах відкрито музей Шевченка

«Черкаський край», №2, 10 січня 2014 року

9 січня у рамках святкування 60-річного ювілею області урочисто відкрили реконструйований музей Тараса Шевченка в селі Мошни Черкаського району. Почесними гостями заходу були віце-прем'єр-міністр України Костянтин Грищенко та голова облдержадміністрації Сергій Тулуб.

Реставрація музею в Мошнах, який є відділом обласного краєзнавчого музею, здійснювалася на виконання рішення Всеукраїнської гуманітарної ради при Президентові України у рамках підготовки до відзначення 200-річчя Тараса Шевченка.
Музей розташовано в колишньому помешканні міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну в липні 1859 року Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Експозиція сформована так, щоб максимально відтворити той нелегкий період у житті Шевченка. Тут збережено унікальні фото, тексти спогадів, меблі й інші предмети побуту жителів Мошнів у XIX столітті, що також долучилися до поповнення фонду музею.

За словами директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Алли Кушнір, підхід реставраторів був досить делікатним, по суті, вони зміцнили будівлю і докорінно не втручалися у її будівництво.

Загалом, у хаті шість кімнат, у п'яти з них створено різноманітні експозиції, ще в одній – кімнату для співробітників музею. На стінах хати-музею – чимало фотографій, офіційних документів та листів, у його кімнатах відвідувачі побачать колекцію старовинного посуду й меблів, серед них – буфет для кухні, стільці, столи з лавами, ліжко та дрібні предмети побуту.

Дух того часу передають також криниця з погребом та стайні поряд із приміщенням музею, та головне – сама хата в очеретяній шапці, переступивши поріг якої відвідувач потрапляє у сіни, де на нього чекає знайомство з постаттю Великого Кобзаря. Родзинкою музею є відреставрована автентична піч посеред хати. У кімнаті з піччю буде створено меморіальний комплекс про Кобзаря.

Друкувати   Версія для друку