ЗМІ ПРО ОБЛАСНУ РАДУ

«Відкритий світ» обіцяє реальні новації

Ганна Шквар, «Черкаський край», №93, 20 листопада 2013 року

Причому всім — школярам, їхнім батькам і наставникам. Днями на базі ЗОШ-ліцею №17 у Черкасах відбувся семінар за участю освітян області. Перед присутніми виступив із напутнім словом заступник голови обласної ради Василь Касян. А потім узяла ситуацію у свої руки Настя Рожинська, юна представниця національного проекту «Відкритий світ». Дівчина за допомогою електронного обладнання продемонструвала керівникам відділів освіти, завучам шкіл Черкащини, як відбувається процес навчання та опанування наукою в різних її сферах на основі новітніх технологій, пропонованих цією президентською програмою.

Варто зробити єдиний рух – і справжні скарби вмить перед очима аудиторії, спрямованими на великий екран. Подібні екрани у вигляді планшетів лежатимуть на столах школярів. У ті електронні книги можна завантажити скільки завгодно наукових джерел із усіх предметів, які вивчаються в школах. Подумалось: ну, добре, історикам, мовникам це суттєво полегшить роботу з навчальним матеріалом, але ж як бути викладачам інших предметів, яким доводиться демонструвати лабораторні досліди? Невтомна пропагандистка навчальних новацій Настя тут же показує, яким чином відбуватиметься робота на уроці хімії.

Незвично, але ж цікаво. Хоча закрадається сумнів: а чи не применшується таким чином роль учителя в очах молоді? Оксана Славінська, заступник директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації, на це наше запитання відповіла, що жодних побоювань не має бути. Адже все одно залишається в силі прин¬ип дитиноцентризму, за яким працюють вітчизняні педагоги. Але завдяки створенню єдиного освітнього порталу, що діє у рамках згадуваного національного проекту, кожен із учасників освітнього процесу (учитель й учень), незалежно від того, де, в якій частині України, вони перебувають, мають практично невичерпні можливості діставати необхідну для поповнення знань інформацію.

На підтвердження своїх слів Оксана Іванівна познайомила нас із Юрієм Безверхим, начальником відділу освіти Манькївської райдержадміністрації. Юрій Миколайович належить до керівників, які у числі перших наважились узяти участь у проекті «Відкритий світ» – саме за його ініціативи Маньківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія» долучився до 50 навчальних закладів України (як і згадувана 17-та школа-ліцей у Черкасах), які взялися за втілення новітнього задуму. Як розповів Юрій Миколайович, у проекті були задіяні 350 учнів середньої та старшої ланок (5-11 класи) цієї гімназії.

– Але ж для того, щоб усе безвідмовно діяло, потрібний постійний доступ до Інтернету, найновітніше обладнання. Чиїм коштом стало долучення школярів райцентру до цих досягнень науки і техніки? Щойно на семінарі ми почули від промоутерів проекту, що планується організувати продаж для дітей, задіяних у проекті, планшетів за доступною ціною. Тут закрадається ще один сумнів – чи не за рахунок батьків певна частина втілення проекту буде оплачена...

– Все обладнання у названу школу було завезене безплатно, включно з планшетами для учнів. А з приводу планшетів, то мається на увазі необхідність забезпечити школярів планшетами не тільки на уроках, у стінах шкіл, а й для роботи вдома. Щоб не носили вони важкезні ранці з томами підручників, а користувалися надбаннями сучасної науки.

– І знову дозволю засумніватися, чи всім батькам буде по кишені підклю-чення до Інтернету, якщо врешті планшети й будуть їм по кишені?

– Ці послуги, можу вас запевнити, вже є практично доступними більшості батьків. До того ж досвід запровадження Національного проекту «Відкритий світ» уже на першому етапі переконав дорослих, наскільки продуктивнішим, цікавішим для вчителів і дітей стає сам процес навчання. Саме тому, як нас на семінарі повідомили, на другому етапі втілення проекту, який має завершитися до 2014-го року, участь у ньому братимуть уже дві тисячі українських шкіл, а через рік матимемо таких навчальних закладів 17 тисяч, себто проект охопить усі школи країни!

А потім учасники семінару пішли по класах 17-ої школи, аби переконатися, що таки слід негайно подати заявки на участь у проекті. Так, група «семінаристів» потрапила на урок історії у 8-му класі, де на столах усіх учнів були згадувані планшети, а учитель Андрій Горай на електронній дошці демонстрував, якими були події Середньовіччя в Європі. Запитуємо у молодого та вже досить досвідченого педагога його думки щодо новації, успішно втіленої в цій школі з першого дня нового навчального року.

– Насамперед слід щиро подякувати державі й керівництву нашої школи за можливість змінити самі підходи до викладання, для мене особисто, предмету історії. Використання Інтернету, відео-матеріалів, гаджетів – усе це наближає нас до Європи, куди ми прагнемо і де вже опанували ці технології навчання.

Організатори сподіваються, що кількість учасників проекту на теренах області неодмінно має зрости вже на початок наступного року. Чекати результатів цього конкурсу залишилося недовго.

Друкувати   Версія для друку