Історичні та культурні об’єктиНа Черкащині багато історичних та культурних об’єктів, які відображають різні етапи розвитку історії і культури краю, життя і діяльність відомих людей, мають мистецьку і наукову цінність.

Літературно-меморіальний музей Т.Г.Шевченка у селі Шевченковому Звенигородського району. Музей – складова частина історико-культурного заповідника “Батьківщина Шевченка”, до якого входять також пам’ятки і пам’ятні місця в Моринцях, Вільшані, Будищах, пов’язані з життям та творчістю Т.Г.Шевченка.

Шевченківський національний заповідник у Каневі. Заповідник включає музей Т.Г.Шевченка, могилу поета на Тарасовій горі, відновлену хату І.Ядловського, Успенський собор у Каневі, садибу М.Максимовича у Прохорівці та ряд пам’яток археології.

Національний історико-культурний заповідник “Чигирин” включає пам’ятки і пам’ятні місця, пов’язані з життям і діяльністю Богдана Хмельницького, визвольною боротьбою українського народу та державотворчими процесами середини ХVІІ ст. Серед історико-культурних об’єктів – музей Б.Хмельницького у Чигирині, Іллінська церква у Суботові, пам’ятки Холодного Яру.

До складу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника входять: музей історії Корсунь-Шевченківської битви, історичний музей, художня галерея, меморіальний музей композитора К.Г.Стеценка у Квітках, літературно-меморіальний музей І.С.Нечуй-Левицького у Стеблеві і ландшафтний парк у Корсунь-Шевченківському.

Пам’ятки, пов’язані з історією декабристського руху в Україні, творчістю корифеїв російської культури О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського, польського композитора К.Шимановського входять до Кам’янського державного історико-культурного заповідника. Унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва є дендрологічний парк “Софіївка” в Умані.

В Умані, де похований лідер брацлавських хасидів Нахман, створено історико-культурний центр як місце паломництва світового єврейства.

В Тальнівському районі зосереджені пам’ятки трипільської археологічної культури, які входять до історико-культурного заповідника трипільської культури. В місті Тальному розміщена архітектурна пам’ятка ХІХ ст. – збудований в англійському стилі мисливський замок .